Miejsce na reklamę tel. (075) 64 19 919
Znajdź na stronie

Polecamy:
|
Baligród – wieś znajdująca się w powiecie leskim, w gminie Baligród. Położona jest w dolinie rzeki Hoczewki. Powstała przypuszczalnie na początku XVII w. w pobliżu zameczku wzniesionego przez P. Bala. Baligród był w posiadaniu rodziny Balów do 1770 r. Ze wzgledu na położenie przy uczęszczanym trakcie handlowym na Węgry posiadał dobre warunki rozwoju, słynął z wielkich targów. Podczas działań wojennych w Karpatach w latach 1914 - 1915 Baligród doznał poważnych zniszczeń. W toku działań wojennych podczas II wojny światowej i późniejszych walk z UPA Baligród został w części zniszczony oraz doznał poważnych strat ludnościowych. Stacjonujący tu żołnierze nazywali Baligród Diabligrodem, ze wzgledu na wybrukowanie, przez Niemców, części rynku kamieniami z żydowskiego cmentarza. Miasteczko zaczęło się odbudowywać kilkanaście lat po wojnie. Obecnie stanowi rozwinięty ośrodek usługowo-gospodarczy dla okolicy. O dawnym miejskim charakterze świadczy zachowany układ urbanistyczny z obszernym prostokątnym rynkiem, na którym stoi czołg typu T-34, który zastąpił umieszczony tu wcześniej czołg T-70 biorący udział w walkach z UPA. Był to ostatni zachowany czołg tego typu w Polsce. Znajduje sie on teraz w Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Zabytki Baligrodu:
Kościół murowany, wzniesiony w latach 1877-1879, Cerkiew greckokatolicka z 1829 r., Cmentarz wojskowy założony w latach 1946-1947, w obecnej formie urządzony w 1984 r., pozostałości ziemnych umocnień zamku Balów, ruiny kirkutu, żydowski cmentarz.
AtrakcjeCerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny , Cmentarz wojenny, Cmentarz żydowski, Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie 'Knieja' w Nowosiółkach , Pomnik - czołg,
NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.
|
 |